مهاجرت تحصیلی  :
نحوه تحصیل در کانادا، کار و مهاجرت

سه مرحله برای تحصیل در کانادا وجود دارد: انتخاب یک برنامه تحصیلی. گرفتن نامه پذیرش؛ و در نهایت گرفتن مجوز تحصیل

از جمله مزیت های اصلی تحصیل در کانادا این است که فرصت های بالقوه بیشتری برای درخواست اقامت دائم کانادا در اختیار شما قرار می دهد.

مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید

نحوه تحصیل در کانادا

در صورت تمایل به تحصیل در کانادا و انتقال به اقامت دائم، مراحل زیر باید انجام شود:

مرحله 1 - یک برنامه را انتخاب کنید: تحقیق کنید و برنامه آموزشی را که می خواهید در کانادا دنبال کنید بیابید.

مرحله 2 - درخواست برای یک مؤسسه آموزشی تعیین شده کانادایی: هنگامی که مشخص کردید برای کدام برنامه آموزشی باید درخواست دهید، درخواست خود را به مؤسسه آموزشی تعیین شده کانادا (DLI) مورد نظر خود ارسال کنید.

مرحله 3 - درخواست مجوز تحصیل: پس از دریافت نامه پذیرش، قانون مهاجرت کوهن می تواند به شما کمک کند تا درخواستی را برای مجوز تحصیل به دولت کانادا ارسال کنید. مجوز تحصیل مدرکی است که اکثر افراد به آن نیاز دارند تا بتوانند به طور قانونی به عنوان دانشجو در کانادا بمانند.

مرحله 4 (اختیاری) - گزینه های مهاجرت خود را بررسی کنید: پس از اتمام تحصیلات، قانون مهاجرت کوهن می تواند به شما کمک کند در کانادا بمانید تا تجربه کاری حرفه ای بیشتری کسب کنید و اقامت دائم را دنبال کنید.

مزایای تحصیل در کانادا چیست؟

کانادا در حال حاضر یکی از مقاصد پیشرو در جهان برای دانشجویان بین المللی با بیش از 800000 دانشجو از سراسر جهان است. تحقیقات نشان می دهد که دانشجویان بین المللی به دلایل زیر جذب کانادا می شوند:

  • کیفیت بالای آموزش ارائه شده توسط مدارس کانادا
  • کانادا به دانشجویان بین المللی فرصت هایی برای کار در طول تحصیل و پس از تحصیل و انتقال به اقامت دائم ارائه می دهد
  • فرصت های تحصیل به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
  • ایمنی و امنیت
  • جامعه چند فرهنگی

کانادا هر ساله پذیرای مهاجران و دانشجویان بین المللی از نزدیک به 200 کشور مختلف است
کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب بین المللی دانشجویی مقرون به صرفه است. همچنین در نظر بگیرید که دلار کانادا ضعیف تر از ارزهای اصلی مانند USD، GBP، و EUR است.

درباره دانشگاه ها و کالج های کانادا

بیش از 1500 دانشگاه، کالج و سایر مؤسسات آموزشی وجود دارد که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) مجاز به استقبال از دانشجویان بین المللی هستند. این موسسات آموزشی، موسسات آموزشی تعیین شده (DLIs) نامیده می شوند و برای کمک به دانشجویان بین المللی برای یادگیری در کانادا و ماندن در این کشور پس از فارغ التحصیلی وجود دارند. لیست DLIهایی که توسط IRCC مجاز هستند به طور مداوم در حال افزایش است. لطفاً با مراجعه به وب‌سایت رسمی دولت کانادا تأیید کنید که دانشگاه، کالج یا مؤسسه دیگری که می‌خواهید در آن ثبت‌نام کنید، توسط IRCC مجاز است.

انتاریو و کبک بزرگترین استان های کانادا از نظر جمعیت هستند و از این رو، میزبان بیشترین تعداد DLI در کشور هستند (تقریبا 1000 در مجموع).

با توجه به تعداد زیادی DLI در سراسر کانادا، به احتمال زیاد برنامه آموزشی را پیدا خواهید کرد که نیازهای شما را برآورده کند.

به طور کلی، دانشگاه های سراسر کانادا سطوح قابل مقایسه ای از آموزش با کیفیت بالا ارائه می دهند. دلیل این امر این است که کانادا برابری را در سیستم آموزشی خود ترویج می‌کند، به این معنی که تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که همه دانش‌آموزان فارغ از اینکه به کدام موسسه می‌روند، بهترین آموزش ممکن را دریافت می‌کنند.

کانادا همچنین دارای 150 کالج محلی است که آموزش با کیفیت خوبی نیز ارائه می دهند. در حالی که دانشگاه‌ها در ارائه دانش نظری و آموزش حرفه‌ای در برخی از مشاغل (مانند پزشکی، مهندسی، حقوق) تخصص دارند، کالج‌های محلی آموزش کاربردی بیشتری را برای کمک به دانشجویان برای ادغام سریع در بازار کار ارائه می‌دهند. برنامه‌های کالج عملی‌تر هستند، با دانشی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود تا به آنها کمک کند تا در حوزه تحصیلی خود کار پیدا کنند.

درست مانند دانشگاه ها، کالج ها در سراسر کانادا تمایل به ارائه سطوح آموزشی مشابه دارند. دانشجویان بین‌المللی باید از تحصیل در کالج‌های کانادایی راحت باشند، زیرا مدارکی که به دست می‌آورند از جاه‌طلبی‌های حرفه‌ای و مهاجرت آنها پس از فارغ‌التحصیلی حمایت می‌کند.

مسیرهای تحصیلی برای اقامت دائم (PR)

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پس از متوسطه را در کانادا تکمیل می کنند فرصت های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت انتقال به اقامت دائم دارند.

تحصیل شما در کانادا ممکن است شما را در جهت اخذ اقامت دائم کانادا در مزیت قرار دهد. بسیاری از برنامه های مهاجرت فدرال و استانی برای داوطلبان دارای تحصیلات و تجربه کاری در کانادا ارزش قائل هستند.

پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می توانید با دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) تجربه کاری کانادایی را به دست آورید که بسته به برنامه تحصیلی کانادایی شما، ممکن است شما را قادر سازد تا حداکثر سه سال در کانادا کار کنید.

در حالی که یک PGWP دارید، می توانید ادامه دهید و تعدادی از راه های اقامت دائم فدرال و استانی را دنبال کنید، مانند:

اکسپرس اینتری

یکی از برجسته ترین راه های پیگیری اقامت دائم، ارسال پروفایل اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری اصلی ترین روشی است که کانادا درخواست های مهاجرتی کلاس اقتصادی را مدیریت می کند.

داوطلبان اکسپرس اینتری از طریق سیستم رتبه بندی جامع ارزیابی می شوند. سیستم جامع رتبه بندی به داوطلبانی که جوان هستند، دارای تحصیلات و تجربه کاری کانادایی و تسلط قوی به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی هستند، پاداش می دهد. اینها ویژگی هایی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی کانادا دارند.

از طریق اکسپرس انتری، دانشجویان بین المللی سابق ممکن است برای واجد شرایط بودن برای برنامه محبوب کلاس تجربه کانادایی (CEC) که هر ساله ده ها هزار دانشجوی بین المللی سابق و کارگران موقت خارجی را قادر می سازد، شرایط مناسبی داشته باشند.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

برنامه نامزد استانی (PNP) به استان ها و مناطق در سراسر کانادا اجازه می دهد تا نامزدهای مهاجرتی را که نیازهای اقتصادی محلی خود را برآورده می کنند شناسایی کنند. بسیاری از جریان های PNP به نامزدهایی که دانشجویان بین المللی سابق هستند یا به طور خاص به دانشجویان بین المللی اختصاص داده شده اند، پاداش می دهند.

کبک

کبک دومین استان بزرگ کانادا است و شهر مونترال یک مقصد بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی است. این استان سیستم مهاجرتی خود را با برنامه هایی متفاوت از برنامه های ارائه شده توسط دولت فدرال و تحت PNP اجرا می کند. کبک همچنین دانشجویان بین المللی سابق را برای انتقال به اقامت دائم تشویق می کند. یکی از راه های قابل توجهی که برای انجام این کار به دنبال آن است، از طریق برنامه تجربه کبک است.

سایر برنامه های فدرال

علاوه بر سه برنامه ای که تحت اکسپرس اینتری مدیریت می کند، دولت فدرال برنامه های مهاجرتی طبقه اقتصادی بیشتری را اجرا می کند. این برنامه‌ها جریان‌های ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و/یا معافیت‌هایی از شرایط تجربه کاری کانادا ارائه می‌دهند. اینها شامل برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس و پایلوت مهاجرت روستایی و شمالی است.


پرسش‌های متداول

برای درخواست راهنمایی از مشاوران ایران-کانادا تماس بگیرید 

آیا برای تحصیل در کانادا به کمک نیاز دارید؟ موسسه حقوقی مهاجرتی ایران -کانادا می تواند کمک کند. این موسسه بیش از 10سال تخصص در زمینه مهاجرت به کانادا را ارائه می دهد.

لطفا برای تعیین وقت مشاوره تلفنی رایگان با یکی از وکلای ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید

بهترین گزینه های شما عبارتند از:

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) از طریق اکسپرس اینتری
کلاس تجربه کانادا (CEC) از طریق اکسپرس اینتری
برنامه نامزدهای استانی (PNP)
برنامه کارگران ماهر کبک (اگر مایل به اقامت در کبک هستید)
برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) از طریق اکسپرس اینتری (اگر در یک تجارت تخصص دارید)
برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس
سایر برنامه های فدرال را در نظر بگیرید
کانادا برای تحصیل و تجربه کاری شما ارزش قائل است و آن را برای بسیاری از برنامه های مهاجرتی خود به کانادا در نظر می گیرد. برنامه های مهاجرتی زیادی وجود دارد که ممکن است واجد شرایط آنها باشید. بسیاری از این برنامه ها برای آموزش شما یک امتیاز تعیین می کنند. در صورت داشتن مدرک پیشرفته مانند کارشناسی ارشد یا دکترا، ممکن است امتیاز بیشتری دریافت کنید.

کاندیداهای مهاجرت به کانادا که حداقل یک سال سابقه کار ماهر دارند، احتمال بیشتری برای ادغام در بازار کار کانادا دارند. بار دیگر، بسیاری از برنامه‌ها برای تجربه کاری شما امتیازی قائل می‌شوند. بسته به برنامه ممکن است برای تجربه کاری بیشتر امتیاز بیشتری دریافت کنید.

بهترین گزینه های شما عبارتند از:

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) از طریق اکسپرس اینتری
کلاس تجربه کانادا (CEC) از طریق اکسپرس اینتری
برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) از طریق اکسپرس اینتری (اگر در یک تجارت تخصص دارید)
برنامه نامزدهای استانی (PNP)
برنامه کارگران ماهر کبک (اگر مایل به اقامت در کبک هستید)
برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس
سایر برنامه های فدرال را در نظر بگیرید
بابت دریافت پیشنهاد شغلی شما تبریک می گویم. گام بعدی در حال حاضر این است که مطمئن شوید قبل از سفر به کانادا ویزای خود را دریافت کرده اید.

ممکن است برای تعدادی از برنامه ها واجد شرایط باشید. اگر پیشنهاد شغلی داشته باشید، ممکن است امتیازات اضافی سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا دریافت کنید.

علاوه بر این، ممکن است برنامه های استانی برای کسانی که پیشنهاد شغلی در یک استان خاص دارند، وجود داشته باشد.

اگر یکی از اعضای خانواده یا یکی از بستگان نزدیک در کانادا دارید، ممکن است بتوانید اقامت دائم کانادا را تحت برنامه کلاس خانواده دریافت کنید.

اگر دوستی دارید که قبلاً در کانادا زندگی می کند، ممکن است این گزینه از طریق یک برنامه نامزد استانی (PNP) به شما ارائه دهد که برای داشتن ارتباط نزدیک با استان امتیاز اعطا می کند. به عنوان مثال، اگر دوستی دارید که در منیتوبا زندگی می کند و مقیم دائم یا شهروند کانادا است، ممکن است امتیاز اضافی تحت جریان مهاجرت کارگران ماهر مانیتوبا دریافت کنید.

علاوه بر این، هنگام درخواست تحت اکسپرس اینتری، اگر خواهر یا برادری داشته باشید که در زمان درخواست در کانادا زندگی می کند، امتیاز بیشتری دریافت می کنید، مشروط بر اینکه خواهر یا برادر بالای 18 سال سن داشته باشند.

اگر حداقل یک سال در کانادا کار کرده اید، ممکن است واجد شرایط درخواست برای کلاس تجربه کانادایی تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا باشید. همچنین در صورتی که واجد شرایط برنامه کارگران ماهر خارجی (FSWP) یا برنامه مشاغل ماهر خارجی (FSTP) باشید، تحت سیستم رتبه بندی جامع (CRS) برای تجربه کاری خود در کانادا امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد.

اگر تجربه کاری شما در کبک بوده است، ممکن است از طریق کلاس تجربه کبک واجد شرایط باشید.

بهترین گزینه های شما عبارتند از:

کلاس تجربه کانادا (CEC) از طریق اکسپرس اینتری
برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP) از طریق اکسپرس اینتری
برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP) از طریق اکسپرس اینتری (اگر در یک تجارت تخصص دارید)
کلاس تجربه کبک
علاوه بر این، داشتن تجربه کانادایی فرصت های مهاجرتی زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. جریان‌های مختلف برنامه نامزد استانی (PNP) به افرادی که تجربه کاری در کانادا دارند، پاداش می‌دهد.

اگر صاحب یا مدیریت کسب و کاری هستید، این ممکن است به شما کمک کند تا برای چندین جریان مهاجرت تجاری برنامه نامزد استانی یا برنامه های سرمایه گذار تجاری و کارآفرین ارائه شده توسط دولت های کانادا و کبک واجد شرایط باشید.

اگر دارای ارزش خالص بالایی هستید و مایل به ادامه کار یا سرمایه گذاری در کانادا هستید، چندین فرصت مهاجرتی به کانادا وجود دارد که ممکن است در دسترس شما باشد. این برنامه ها برای کمک به غنی سازی اقتصاد کانادا با درخواست از شما برای سرمایه گذاری در دولت کانادا یا کبک، یا استفاده از تجربه مدیریت یا مالکیت کسب و کار خود برای راه اندازی یک تجارت در کانادا یا کبک طراحی شده اند.

بسیاری از استان‌ها جریان‌های تجاری یا سرمایه‌گذاری را تحت یک برنامه نامزد استانی (PNP) ارائه می‌دهند.

علاوه بر این، ممکن است به برنامه های مهاجرت کارآفرین و سرمایه گذار تجاری علاقه مند باشید. این برنامه ها توسط دولت های فدرال یا کبک اجرا می شوند و فرصت های عالی برای به دست آوردن وضعیت اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری یا کارآفرینی ارائه می دهند.

اگر از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی دارید و مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، خدمات اجازه کار ما را بررسی کنید تا مقدمه ای در مورد آنچه برای کسب مجوزهای مناسب برای کار در کانادا نیاز دارید، دریافت کنید. موسسه ایران- کانادا از ابتدا تا انتها به شما کمک می کند.

استان کبک شرایط خاص خود را برای کار در کبک دارد. برای شروع، شما باید سندی به نام CAQ را به عنوان بخشی از فرآیند دریافت کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که کبک فهرست مشاغل خاص خود را دارد که امکان صدور سریع ارزیابی تأثیر بازار کار را فراهم می کند. ما با پیچیدگی های درخواست های مهاجرت و مجوز کار به استان کبک آشنا هستیم و بسیاری از متخصصان ما به زبان فرانسه مسلط هستند. برای بهره مندی از تجربیات ما با ما تماس بگیرید و حتماً به ما اطلاع دهید که در استان کبک پیشنهاد کاری دارید.

کانادا رابطه خاصی با ایالات متحده و مکزیک دارد که به افراد خاصی اجازه می دهد در کانادا کار کنند. نفتا سابق اکنون موافقتنامه کانادا-ایالات متحده-مکزیک (CUSMA) نامیده می شود که به افراد اجازه می دهد تحت مجوز کار CUSMA در کانادا کار کنند. CUSMA به چهار دسته تقسیم می‌شود که افراد حرفه‌ای، نقل و انتقالات درون شرکتی، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران را پوشش می‌دهد و به این افراد اجازه می‌دهد فرآیند سنتی مجوز کار را دور بزنند. همین امروز با ما تماس بگیرید و حتماً توجه داشته باشید که شهروند ایالات متحده یا مکزیک هستید.​​​​​​​

اگر شما یک کارفرمای کانادایی هستید که به دنبال استخدام کارگری از خارج از کشور هستید، خوشحال می‌شویم اقدامات مناسب برای آوردن آن کارگر به کانادا را به شما توصیه کنیم. متخصصان مجوز کار ما در مورد نیازهای تجاری شما، صلاحیت های کارگری که در نظر دارید و گزینه هایی که برای بردن آن کارگر به کانادا دارید با شما صحبت خواهند کرد. بسته به نیاز شما، ممکن است لازم باشد برای ارزیابی تاثیر بازار کار درخواست دهید. از طرف دیگر، ممکن است برنامه‌های خاصی وجود داشته باشد که برای رفع سریع نیازهای شما از طریق معافیت، از جمله از طریق انتقال درون شرکتی، طراحی شده است. برای اینکه ببینید چه گزینه هایی در دسترس شما هستند، همین امروز با ما تماس بگیرید و نیازهای کسب و کار خود را با ما در میان بگذارید.

کانادا راه های مختلف مجوز کار را به استعدادهای جهانی فناوری ارائه می دهد که در این کشور پیشنهاد شغلی دارند، از جمله از طریق قراردادهای تجارت آزاد مانند CUSMA. یکی از برجسته ترین مسیرها، جریان جهانی استعدادها نام دارد. جریان استعدادهای جهانی به استعدادهای فناوری اجازه می دهد تا مجوز دولت فدرال را برای کار در کانادا در مدت یک ماه دریافت کنند. اگر کارگر یا کارفرمایی هستید که به دنبال دریافت مجوز کار برای استعدادهای فنی از طریق جریان استعدادهای جهانی یا بسیاری از گزینه های دیگر که ممکن است در اختیار شما باشد، لطفاً با ما تماس بگیرید.

ارزیابی تاثیر بازار کار برای کارگران تلویزیون و سینما در کانادا الزامی نیست، اما کارگران و تهیه کنندگان خارجی همچنان باید الزامات مجوز کار کانادا را رعایت کنند. برای آشنایی با نحوه دریافت مجوز کار برای تلویزیون و فیلم اینجا را کلیک کنید.

علاوه بر مجوزهای کار کارآفرینی، اگر تجربه مدیریت کسب و کار یا کارآفرینی دارید، حتماً برنامه ویزای کارآفرینی استارت‌آپ کانادا را نیز بررسی کنید. همچنین باید صفحه ما را درباره راه اندازی کسب و کار بین المللی در کانادا بررسی کنید تا درباره استفاده از مجوز کار انتقال درون شرکتی برای راه اندازی یک کسب و کار جدید در کانادا بیشتر بدانید.

تعدادی برنامه وجود دارد که به افراد خوداشتغال اجازه می دهد تحت شرایط خاصی در کانادا کار کنند. اگر به دنبال کار در کانادا به صورت خوداشتغالی هستید، این روند ممکن است کمی پیچیده باشد. با این حال، ما خوشحال خواهیم شد که شرایط شما را برای کار در کانادا ارزیابی کنیم و با ما تماس بگیرید تا در مورد گزینه های خود بیشتر بدانید.

بسته به مدت زمانی که در کانادا تحصیل کرده اید، ممکن است واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) باشید. این مجوز کار یک فرصت عالی برای شما برای توسعه تجربه کانادایی است، به خصوص اگر به دنبال درخواست برای مهاجرت به کانادا تحت اکسپرس اینتری، برنامه نامزد استانی یا از طریق کبک هستید. برای کمک به PGWP با ما تماس بگیرید.

اگر به دنبال کار در کانادا هستید یا در حال حاضر یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی دارید و مطمئن نیستید که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید، ما ابزار عالی برای شروع کار شما را داریم. همچنین ممکن است بخواهید برخی از منابع شغلی عالی ما، مانند ابزار جستجوی شغل یا سایر ابزارهای مربیگری شغلی ما را بررسی کنید.